
Jude élete ugyanis egy teljes tragédia, elvétve talán egy-két kellemesebb pillanattal megfűszerezve. Kezdve a nagy életcéllal - hogy egy jelentéktelen szegény falusi fiúból egyetemi hallgató válljék -, ami hamar dugába dől. Aztán Arabella iránti fellángolása, majd a nővel való házasságkötése - szintén teljes csőd. És ami talán a legfájóbb, hogy az egyetlen igazi szerelme a lánnyal, Sue-val - akiért a világon mindent feladna - sem teljesülhet be, kapcsolatukat ugyanis beárnyékolja a társadalmi elutasítottság. (Abban az időben elutasították a házasság felbontásának gondolatát, így a válás - mely mind Jude, mind pedig Sue életében megesett - ha lehetséges is volt, örökre megbélyegezte azt, akivel megtörtént. Az pedig végképp erkölcstelennek számított, ha két ember - mint ahogyan hőseink is - házasságkötés nélkül éltek együtt, mint szerelmesek.)
A történet számomra legfeledhetetlenebb és egyben legmegrázóbb alakja a kis Idő Apó volt, Jude és Arabella 'állítólagos' közös gyermeke. Hardy annyira tökéletesen formálta meg ezt a koravén, látszólag mindenféle érzelemtől mentes, lelkileg sérült kisfiút, hogy szinte megborzongtam minden egyes résznél, ahol ha csak egy pillanatra is, de feltűnt a színen. Körülbelül olyan volt ő nekem, mint egy tipikus horrorfilmbeli alak - a Sátán gyermeke, aki rendelkezhet akár angyali, gyermeki ábrázattal, mégis körbelengi valami rosszat sejtető, valami "furcsa", amitől az embert még a hideg is kirázza.
A regény 1895-ben jelent meg, s a korabeli kritika nem fogadta túl jól. Exeter püspök pl. nyilvánosan elégette a könyvet, a kritikusok pedig az eredeti "Jude, the Obscure" címet "Jude, the Obscene"-ként figurázták ki. Hardy mindezek hatására nem is írt több regényt, hanem inkább a költészet felé fordult.
Érdekes és szerencsés fordulatnak mondható, hogy az író a fent említett rossz fogadtatás ellenére megérte, hogy könyvét mégis siker koronázza. 81 éves születésnapján egy fiatal író a következőképp köszöntette: "Mindenben, amit ön leírt, olyan ember szól, akit tradíció nevelt, büszkeség támogatott, és aki kitartott a vereségek súlya alatt is.” Hardy tanúja lehetett még a Lidércfény színpadi adaptációinak, illetve egyes megfilmesítési kísérleteinek is.
- Értékelés: 10/10
4 megjegyzés:
Egy időben minden Hardyt elolvastam, jó nagyon. De úgy emlékszem, először a filmet láttam, nagyon tetszett: http://www.port.hu/pls/fi/films.film_page?i_where=2&i_film_id=1508&i_city_id=3372&i_county_id=-1
A tengeres kép a kedvencem volt.
Kíváncsi vagyok a többi művére. Kivettem a könyvtárból az Egy tiszta nőt, hamarosan sort kerítek rá. A fülszöveg alapján mondjuk ez sem lesz valami vidám történet. :)
A film-et, amit belinkeltél, még nem láttam sajnos, de többektől hallottam, hogy nagyon jó.
Szia, nagyon jó könyveket válogatsz ide össze, a Lidércfény pedig az egyik kedvencem nekem is. Vissza fogok még nézni sokszor ide.:)
Nekem is az egyik kedvencem a Lidércfény, még a Tiszta nőnél is jobban tetszik, bár abban sem fogsz csalódni. Csodálatosan teríti elénk az író a kor vidéki Angliáját, és olyan átéléssel írja le az egyszerűbb nép életét, hogy az hihetetlen. Igen, tényleg nyomasztó a könyv hangulata, de nagyon egyedi számomra a fiú őrlődése. Végre egy férfi szemszög!!!
Megjegyzés küldése